Hata
 • Kunena Dahili Hata: Lütfen site yöneticisiyle bu konunun düzeltilmesi için iletişim kurun!
 • Kunena Dahili Hata: Lütfen site yöneticisiyle bu konunun düzeltilmesi için iletişim kurun!
 • Kunena Dahili Hata: Lütfen site yöneticisiyle bu konunun düzeltilmesi için iletişim kurun!
 • Kunena Dahili Hata: Lütfen site yöneticisiyle bu konunun düzeltilmesi için iletişim kurun!
 • Kunena Dahili Hata: Lütfen site yöneticisiyle bu konunun düzeltilmesi için iletişim kurun!
Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre:
Beni hatırla
 • Sayfa:
 • 1

BAŞLIK: Laptop Tamiri

Laptop Tamiri 5 yıl, 12 ay önce #1

Aslında laptoplar masaüstü bilgisayarlara göre daha hassas ve karmaşık yapıda görünmelerine rağmen arıza giderme ve bakım konusunda bir kaç husus dışında aynıdır. Çünkü iki bilgisayar çeşidinin bileşenleri boyut ve şekil hariç nerdeyse aynıdır. Masaüstü bilgisayarlarda; herhangi bir arıza / yükseltme / bakım / onarım işlemini ufak bir araştırmayla kendiniz kolayca halledebilirken laptoplarda ise, internette ilgili bir arama yaptığınızda karşınıza teknik servis firmaları ya da içeriği yetersiz sitelerin gelme olasılığı hayli yüksektir. Bu yüzden laptop tamiri hakkında temel bilgileri, dikkat edilmesi gerekenleri ve püf noktaları bu sayfada sizlerle paylaşacağız.

Laptop Tamiri Genelde 4 aşamadan oluşur.

1. İlk olarak tespit
2. Laptop söküm rehberi
3. Laptop tamiri işlemi
4. Laptop Tamiri Sonuç Gözlemleme


Laptop Tamiri İçin Minumum Gereçler :

a. Küçük yıldız tornavida

b. Saatçi yıldız tornavidası (opsiyonel)

c. Küçük düz tornavida

d. İhtiyaca göre cımbız kargaburun vs.

e. Kap: küllük, çay bardağı altlığı vb. (Sökülen vidaları ayrı ayrı kaplara koyarak sınıflandırmanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü söktüğünüz her vida farklı boyutlardadır ve toplarken hangi vidanın uzunluk olarak nereye gelmesini unutabilirsiniz ve bundan dolayı laptopı toplarken vida tutmaması veya büyük gelmesi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz..)

f. Pas Sökücü Sprey (Herhangi bir vida bağlantısını sökerken zorlanma karşısında)

g. Elektronik Devre Temizleme Spreyi (opsiyonel : anakartınızda veya diğer bileşenleri temizleme amaçlı kullanabilirsiniz.)

h. Havya ( İleri Düzey kullanıcılar için: anakarta dahili bileşen bluetooth, ac adaptor giriş jackı tamiri lehimleme işlemlerinde gerekli olacaktır.)

Bu başlıkları tek tek açıklayalım...

İlk olarak bilmeniz gereken teknik bilgi...

Laptop tamiri işlemine başlamadan önce laptopımızda karşılaştığınız herhangi bir donanımsal sorun; donma, ekran titreme, aniden kapanma, aşırı yavaşlama vs. hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Anasayfa'da sol menüde "Laptop Parçaları" bölümünde tüm laptop parçaları hakkında teknik bilgileri ve çıkarttıkları sorunları bulabilirsiniz. Ayrıca foruma göz atabilir dilerseniz kafanıza takılan sorunları yazabilirsiniz.

Sorunu tespit ettiniz... Yedek parçayı nasıl temin edeceksiniz veya donanım özelliklerini nasıl öğreniceksiniz...


Bununla ilgili piyasada bir çok laptop parçası satan siteler veya mağazalar vardır. Buralardan parçanızı temin edebilirsiniz. Tabi ki temin etmeden önce laptopınızın parça özelliklerini öğrenmeniz gerekir. Bunun için download bolumumuze bakabilirsiniz. Burada donanım özelliklerini gösteren programlarımız mevcuttur. Kafanıza takılan soruları ise buradan bize yazabilirsiniz.

Parçada tamam sıra geldi laptop söküm rehberine...

Laptopınızda donanımınızı yükseltmek istiyorsunuz veya sorun çıkartan donanımı tespit ettiniz veya test edeceksiniz. Ama nasıl? İlk olarak buradan içeriklerimizde arama yapın. Eğer aramış olduğunuz rehberi bulamadıysanız buradan bize bildirin. En kısa sürede talep etmiş olduğunuz rehberi dizinimize eklemeye çalışacağız.

Rehberde Tamam...Sıra geldi laptop tamiri operasyonuna...

Eliniz tornavida tutuyor olmalı. Laptopın genel parçaları CPU, CPU Fanı, ramler, wireless kartlar, harddiskler, cd/dvd romlar genelde laptopınızın altındadır ve bir vida ile tutturulmuş kapakların içindedir. Bunları sökmek oldukça basittir. Ama detaya indikçe LCD Ekran sökme vs. biraz dikkat ister. İşlemlere başlamadan önce küçük yıldız tornavidanız veya saatçi yıldız tornavidanız yanınızda olmalı. Genelde laptopların vidaları küçüktür. Ayrıca işleme başlamadan önce vidaları koymak için küllük, çay altlığı gibi ufak bir kap hazırlayın ve söktüğünüz vidaları bunun içinde biriktirin. Çünkü genel olarak laptoplarda oldukça fazla vida vardır. Örnek vermek gerekirse bir laptop kasanın altını en az 5-6 vida tutar. Bu şekilde vida kaybının önüne geçmiş olursunuz. Vidaları sökerken pas sökücü sprey yanınızda olsa iyi olur herhangi bir vida sıkışma durumunda yalama yapmadan vidayı kolayca çıkarmanıza katkı sağlayacaktır.

Biraz Dikkat...

Laptop tamiri veya yükseltmesi yaparken dikkatiniz ve yoğunluğunuz yaptığınız işlemde olmalı. Yukarda da bahsettik hassas ve narin aletler zorlanma darbe vs. gelemezler. Zaten işlemlerimizi dikkatli şekilde devam ettirirsek bir sorunla karşılaşma ihtimalimizi en aza indirmiş oluruz.

Laptop tamir işlemi başarılı...Sonuçlara bakalım...

Yukarıda bahsettiğimiz adımları başarılı bir şekilde gerçekleştirdiniz ve sonuçları gözlemlemek için laptopınızı açtınız. Herşey yolunda gözüküyor herhangi bir sorunla karşılaşılmadıysa işlem tamam demektir ama yok aynı sorun devam ediyor veya başka sorunlar çıktıysa teknik bilgi adımına geri dönmeli ve diğer olasılıkları gözden geçirip onları uygulamalısınız.
 • tRx
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Administrator
 • Gönderiler: 798
 • Uzmanlık: 64
Son Düzenleme: 5 yıl, 1 ay önce Düzenleyen tRx.

Cvp: Laptop Tamiri 3 yıl, 2 ay önce #2

slm tesekkurler yazı için
 • slm
 • Sayfa:
 • 1
Sayfa oluşturulma süresi: 0.13 saniye