Bilgisayardan / Laptoptan Fax Gondermek-Almak

Yazdır

Fax Makineleri hayatımıza ne kadar girmiş olsa da bir gün bizi yolda bıraktıklarında pratik çözümler üretmemiz gerekebilir. Bu gibi durumlarda tabi ki yine en büyük yardımcımız bilgisayarlarımız / laptoplarımızdır. Eğer bilgisayarlarımızda / laptoplarımızda modem sürücümüz varsa bu hiçte zor değildir. Hatta günümüz teknolojisinde bu işi internet üzerinden yapabilen firmalar bile mevcuttur, tabi ki belli bir ücret karşılığı.

Konuyu özetlemek gerekirse bilgisayardan fax gönderimi ve alımı 3 şekildedir.

1. Herhangi bir internet firmasının sunmuş olduğu fax gönderim /alım hizmetinden yararlanarak: Modem sürücüsü gerekmez. Sadece firmanın sitesinden üye olunarak işlemlerinizi halledebilirsiniz.

www.popfax.com
www.interfax.net
www.faxzero.com (bedava fax gönderimi mevcut)
www.zipfax.com (bedava fax gönderimi mevcut)
www.popfax.com

2. Üçüncü parti fax programlarını kullanarak : Modem sürücüsüne ihtiyaç vardır. Aşağıda bununla ilgili bir kaç programa gözatabilirsiniz.

32Bit Internet Fax
GFI Fax Maker
Snappy Fax

3. Windows'un kendi hizmeti olan Fax Servisini kullanarak: Telefon hattınızda fax hizmeti açıksa ve laptop / bilgisayarınızda modem sürücüsü mevcut ise aşağıdaki adımları takip ederek standart bir windows xp işletim sisteminde hiçbir ücret ödemeden ve 3.parti bi program kullanmadan fax gönderme /alma işlemini kolaylıkla halledebilirsiniz.

İlk olarak Windows XP İşletim Sistemi CDmizi CD-ROM'a takıyoruz ve Başlat > Ayarlar > Denetim Masası > Program Ekle veya Kaldır a tıklatın. Daha sonra oradan "Windows Bileşeni Ekle/Kaldır" a tıklatın. Bu ekranda "Fax Hizmetleri" ni seçip devam diyoruz.

Windows bileşeni kurduktan sonra Başlat > Programlar > Donatılar > İletişim > Fax 'dan fax özelliklerine erişebilirsiniz. "Fax Konsolunu" çalıştırın. İlk çalıştırdığınızda ayarlarınızı belirlemeniz için "Fax Yapılandırma" Sihirbazı çalışacaktır.

Daha sonraki ekranda aşağıdaki gibi kendi kişisel bilgilerimizi dolduruyoruz.

Daha sonraki ekranda modem aygıtımızı seçiyoruz ve ileri diyoruz.

Sonraki adımda aşağıdaki gibi iletim tanıtım kimliğimizi giriyoruz ve ileri diyoruz.

Daha sonra ki ekranda aşağıdaki gibi aranan abone kimliğimizi giriyoruz ve ileri diyoruz.

Daha sonra aşağıdaki gibi gelen ekranda bize gelen faxları ister yazdırıyoruz ister bilgisayarımızda depolatıyoruz veya ikisinide aynı anda yapabiliriz.

En son adımda ise yapılanmamızı özetleyen sihirbazı sonlandırarak kapatıyoruz.

Fax Gönderme

Fax yapılanmamızı bitirdikten sonra fax gönderme işlemine geçebiliriz. "Donatılar > İletişim > Faks > Faks Kapak Sayfası Düzenleyicisi"ni çalıştırarak faxımızı oluşturuyoruz ve kaydediyoruz daha sonra Gönder seçeneğine girerek Fax Gönderme Sihirbazımızı başlatıyoruz. Sihirbaz açıldığında karşılama ekranını geçmek için ileri diyoruz ve karşımıza fax gönderme bilgileri geliyor. Fax Bilgilerini girmeden önce ilk olarak "Arama Kurallarını Kullan" diyoruz ve "Arama Kuralları..."na tıklatıyoruz. Burada eğer fax ı göndereceğimiz telefon Türkiye'de ise karşısına aşağıdaki resimdeki gibi sadece 90 rakamını girip "tamam" deyip pencereleri kapatıyoruz.

Daha sonra aşağıdaki resimdeki gibi diğer bilgileri dolduruyoruz.

Daha sonraki ekranda daha önceden oluşturduğumuz ve göndermek istediğimiz faxı seçiyoruz.

Daha sonra ki ekranda fax gönderim özetinde "Son" deyip faxımızı gönderiyoruz.