Notebooklarda Size Özel Recovery Cd Oluşturma

Yazdır

Yeni çıkan laptoplarda işletim sistemi format işlemi genelde recovery cd veya üretici firmaların kendi recovery programları ile yapılmakta. Fakat bunları kullanmanın bir dezavantajı sistemi bu recovery işlemi ile sıfırladığımızda istemediğimiz birçok yazılımı laptoplarımıza yüklemesi. Recovery işlemi zaten uzun bir zaman alırken bir de yüklenen gereksiz bu programları kaldırmak için ise ayrı bir performans sergilememiz gerekiyor. Oysa elimizde ki herhangi bir işletim sistemi cdsine laptopımızın driverlerını, kullanıcı bilgilerimizi, yeni kuracağımız işletim sisteminin temasını, kullandığımız programları ve daha bir çok özelliği ve eklentiyi içine aktarabilsek böylece kendi laptop recovery cdmizi oluşutabilsek ne güzel olurdu. Bu hayal gibi gözüksede aslında bir kaç yazılım ve ayarlamalarlarla mümkün. Bu makalemizde bu olayın nasıl gerçekleştiğini detaylı şekilde anlatacağız.

Hazırsanız başlıyoruz. İlk olarak gerekli dosyaları hazırlayalım.

Gereksinimler :

1. Driver Magician (Driver yedekleme için)
2. WinFuture XP-ISO-Builder (Entegrasyon ve düzenlemeler için)
3. İşletim Sistemi CD'si
4. Sata Dosyaları: Laptobınızın anakartın çipsetine göre sata driverlarını indirin :

A. Intel Sata Driver için : Windows XP 32 Bit , Windows XP 64 Bit

B. Nvidia Sata Driver Bilinmesi Gerekenler : Öncelikle dizüstü bilgisayarınızın sahip olduğu nvidia çipsetinin numarasını kesin olarak öğrenmeniz gerekir. Bunun için cpu-z programını önerebiliriz. Programı buradan indirebilirsiniz. Programı indirdikten sonra çalıştırın ve mainboard sekmesine tıklayın. Chipset bölümünde cipsetle ilgili bilgileri görebilirsiniz.

Nvidia Sata Driverları için : Windows XP 32 Bit

İndirdiğiniz dosyada 4 klasör var. Her klasör farklı çipsetler ve işlemciler içindir. Bu yüzden işlem yaparken sadece kendi çipsetimiz için uygun olan sürücüleri kullanmaya dikkat ediniz.

C. Ati Sata Driver için : Windows XP 32 Bit , Windows XP 64 Bit


5. Program Setup Dosyaları (eğer program entegrasyon işlemini kullanacaksak)

6. Service Pack 3

İlk olarak işletim sistemi cdsinden başlayalım. İşletim sistemi cdmizi cd-rom'a takalım ve içindeki dosyaları masaüstüne açtğımız klasörümüze kopyalayalım. Daha sonra program entegrasyonunu kullanacaksak, kullanacağımız program kurulum dosyalarını bir klasöre kopyalayalım. Daha sonra XP SP3 ve Sata Driverımızı indirelim. Bu işlemlerde dikkat edilecek tek nokta tüm bu işlemler için ayrı ayrı klasörlemenizdir. Kopyalama işlemleri bittiken sonra indirdiğimiz driver magician kurulum dosyasını çalıştırıp kuralım. Burada dikkat etmemiz gereken nokta kurulum ayarları sırasında "English" dilini seçmeliyiz. Driver Magician ı kurduktan sonra çalıştıralım. Çalıştırdığımızda lisanslama ekranı gelecektir. Burada "Register later" diyelim. Program açıldığında database'ini update edelim mi diye soracak etmesini istiyorsak evet istemiyorsak hayır diyoruz. Daha sonra aşağıdaki resimdeki gibi yedeklenmesini istediğimiz driverları seçiyoruz.

CD'mize entegre etmek istediğimiz driverları seçtikten sonra "Start Backup" diyoruz ve backupların oluşturulacağı dizini aşağıdaki resimdeki gibi seçiyoruz ve program belirttiğimiz klasöre seçtiğimiz driverları yedekliyor.


İşlem bittiğinde "Driver backup finished successfully" diye operasyonun başarılı bir şekilde bittiğini belirten uyarı mesajımız gelecek. Bu uyarıyı "Tamam" diyoruz, kapatıyoruz ve "Exit" deyip programı kapatıp daha önceden indirdiğimiz XP-Iso Builder programını kuruyoruz. Kurulumda dikkat etmemiz gereken tek nokta dil olarak "English"i seçmemiz. Kurulum işlemi bittikten sonra programı çalıştırıyoruz. Daha sonra gelen pencerede Windows Source Disc bölümünde "Start:: Choose Folder/Drive.." a tıklıyoruz ve daha önce xp cdmizden bilgisayarımıza kopyaladığımız dosyalarını klasörünü seçiyoruz. Biz bu örneğimizde klasör adını xp sp2 diye girdik.

Klasör dizinin belirttiken sonra program bize "Do you want a special folder for Integration?" diye bir soru soracak hayır diyoruz ve "Service Pack" bölümüne geçiyoruz. Burada daha önceden indirdiğimiz XP SP3 yamasını seçiyoruz. Entegre etmesi biraz uzun sürüyor.

Service pack 3 entegre işlemi bittiğinde "Tümleştirilen yükleme başarıyla tamamlandı." uyarısı verecek. Daha sonra üst tarafta bulunan menüde "Next" diyerek 2. adıma geçiyoruz. Burada hiçbirşeye dokunmadan 3. adıma geçiyoruz. Bu adımda XP Kurulum bilgilerimizi giriyoruz. Integration Mode kısmında "Full unattended installation"u seçiyoruz. "User Data" bölümünde XP Lisans anahtarımızı, bilgisayar ismimizi ve diğer network bilgilerimizi dolduruyoruz.

"Display Language" sekmesinden de dil ve bölge ayarlarımızı ayarlıyoruz. "Admin/Partition" kısmında da dilersek partition bilgilerini önceden ayarlayabiliyoruz. Bu örnekte "Delete all partitions from the first harddisk and create single NTFS partition" u seçerek bilgisayardaki tüm bölümleri silmesini ve tek bir bölüm oluşturmasını ayarlıyoruz ve üst bölümden 4. adıma geçiyoruz. Bu adımda kullanıcı bilgilerimizi ayarlıyoruz. Add new user account bölümünde dilersek kullanıcı bilgilerini girip, grubunu ayarlayıp "add user account" tuşuna basarak yeni bir kullanıcı ekleyebiliriz.

Daha sonra 5. adımı es geçerek 6. adım yani SATA sürücülerimizi belirleyeceğimiz yere geliyoruz. Burada "Add" tuşuna basarak daha önceden indirdiğimiz sata driverlarımızı seçiyoruz.

Sata driverlarımızı belirttikten sonra 7. adıma geçiyoruz. Bu adımda laptopımızın diğer driverlarını belirteceğiz. "Add" tuşuna basarak Driver Magician programı ile yedeklediğimiz driver dosyalarını tek tek ekliyoruz.

7.adımda driverlarımızı da entegre ettikten sonra 8. adımı es geçip 9. adıma yani program entegre işlemine geçiyoruz. Bu bölümde "New application"u tıklıyoruz ve gelen ekranda ekliyeceğimiz programın adını boşluk bırakmadan yazarak "Weiter" tuşuna basıp ilerliyoruz.

Daha sonra gelen ekranda "Search..." diyerek daha önceden oluşturduğumuz program klasöründen ismini girdiğimiz programı seçiyoruz ve "Next" diyoruz. Daha sonraki ekranda da "Next" diyerek "Finish" e basıyoruz ve programımız eklenmiş oluyor. Eklemek istediğimiz program birden fazla ise bu işlemleri tekrarlayıp programları ekleyebilirsiniz. Program ekleme işlemi bittikten sonra 10. adıma geçiyoruz burada dilerseniz yer kazanmak için cd nin içindeki dosyaları silebilirsiniz ama biz silmemenizi tavsiye diyoruz. Daha sonra 11. adıma geçiyoruz. Burada "Start integration" basıyoruz ve oluşturduğumuz cd'nin iso dosyasını kaydetmek istediğimiz yeri seçiyoruz.

Daha sonra oluşturduğumuz iso dosyasını büyüklüğüne göre CD'ye veya DVD'ye yazdırıyoruz ve kendimize ait özel işletim sistemi cd'miz hazır olmuş oluyor.