2. El Notebook Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazdır

Dizüstü teknolojilerinde; Hergün gelişen ve neredeyse her üretici firmanın hergün farklı model notebook ürettiği günümüzde, yeni çıkan dizüstü bilgisayarları takip etmek hem zorlaştı hem de ekonomik yönden maliyetleri oldukça tuzlu bir hal aldı.

Bu sebeplerden dolayı kullanıcıların 2. el dizüstü bilgisayar rağbetinde de önemli artışlar yaşanıyor.

Ikinci el laptop almak özellikle kullanıcılara maliyet konusunda büyük avantajlar sağladığı da bir gerçek. ikinci el laptop alırken aşağıda belirttiğimiz kriterleri dikkate aldığınızda doğacak sorunları en aza indirgeyebilirsiniz. Aksi takdir de yaşanacakları acı tecrübe ile tasdikleme olasılığınız bir hayli yüksek. Zaten aşağıda belirtilen kriterlerde acı tecrübeler sonunda ortaya çıkmıştır.

Ikinci el notebook almadan önce satıcı ile minumum 1 aylık garanti üzerinde anlaşın. Çünkü işlemci anakart uyumsuzluğu, ram ve harddisk gibi donanımlarda çıkan arızalar ancak zamanla işlem yapıldıkça anlaşılır. Dolayısıyla bu sorunları notebook'u alırken farketmeniz oldukça güçtür.

a. Notebook'un dış görünüşü : 2. El Laptop

Satın almak istediğiniz notebookun dış görünüşünü herhangi bir yerde çizik, çatlak, ezik vs. olup olmadığını ekrandan başlayarak, üst kapak, üst gövde klavye bölümünü ve alt gövde bölümü dikkatlice inceleyin. Alt ayaklıklardaki plastiklerin hepsinin yerinde olup olmadığını kontrol edin.

Eğer satıcı hiç sökülmemiş tornavida değmemiş diyorsa alt gövde de bulunan vida başlıklarına dikkatlice bakın. Eğer üstündeki siyah boya kalkmışsa laptop açılmış demektir. Ayrıca altdaki vida başlıklarını vida eksiği olup olmadığını öğrenmek için dikkatlice kontrol edin.

b. Donanım Kontrolü : 2. El Notebook

Satıcının bahsettiği donanım özelliklerini işlemci hızı, ram, harddisk notebooktan bakarak teyit edin. Optik okuyucuya bir cd takarak okuyup okumadığını teyit edin.

c. LCD Ekran Kontrolü : 2. El Laptop

LCD Ekran da görüntü dağılımı, renk tonlamaları, titremelerin olup olmadığını kontrol edin. Notebook lcd ekranına yandan 45 derecelik bir açıyla bakarak lcd ekran ile lcd ekran panelinin birleşim noktalarından ışık sızıntı miktarının yoğunluğunu test edin. Daha sonra laptop lcd paneli yani kapağını tamamen açıp kapatarak görüntünün gidip gitmediğini kontrol edin. Eğer inverter kart veya data kablosunda bir sorun varsa muhtemelen hareket ettirdiğinizde görüntü kayıpları meydana gelecektir.

d. Klavye Kontrolü: 2. El Notebook

Notebook klavyesini test etmek için bir notepad dosyası açın ve tek tek tüm harfleri kontrol edin. Daha sonra klavyede bulunan fonksiyon (fn) tuşlarının fonksiyonlarını tam olarak yerine getirip getirmediğini kontrol edin (Ses açma kapama, wi-fi açma kapama, ekran parlaklığı arttırma-azaltma ve diğer fonksiyonlar).

e. Touchpad : 2. El Laptop

Toucpadin tuşlarının tam olarak çalışıp çalışmadığını kontrol edin ayrıca touchpad ile mouse kullanarak sapıtma(kendiliğinden birden yukarı aşağı hareket etmesi) olup olmadığını kontrol edin.

f. Usb Portları : 2. Notebook

Eğer yanınızda bir flashdisk var ise notebookta bulunan tüm usb portlarına takarak çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

g. Speakerlar : 2. El Laptop

Bir ses dosyası açarak notebookun her iki speakerınında çalışıp çalışmadığını, speakerların patlak olup olmadığını kontrol edin.

h. Harddisk Kontrol : 2. El Notebook

Notebookta herhangi bir dosya taşıma, erişme kopyalama işlemi sırasında harddiskten kafa vurma sesi gelip gelmediğini kontrol edin. Bu işlemi genelde ilk aldığınızda kontrol edemessiniz fakat notebook'u kullanmaya başladığınızda anormal bir ses olarak kendini belli eder. Bu tür durumların yaşanması halinde satıcıdan bir ay garanti sözü alarak hdd'nizi değiştirmesini sağlayabilirsiniz.