Netbook Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazdır

Netbook Nedir?

Bildiğiniz gibi netbooklar hem işadamları, hem öğrenciler kısaca her an her saniye bilgisayar gereksinimi olan insanlar tarafından boyutları ve işlevleri açısından oldukça tercih edilir oldu. Bir önceki cümleden de anlaşılacağı üzere Netbooklara genel bir tarif yapmak gerekirse; Notebookların küçültülmüş ve hafifletilmiş hali diyebiliriz. Zaten netbookların çıkış amacı da bu; portatiflik ve hafiflik. İnsanların netbook'a yönelmesinde bi iki etmen oldukça önemli rol oynuyor. Notebookların küçülmesi ve hafiflemesi amacıyla dizayn edilmiş netbooklar, bu amaçlarla ters orantılı şekilde kapasite ve performans düşüklüğü söz konusudur. Böyle bir düşüklük söz konusu olunca fiyat bazında da laptoplara göre daha uygundurlar. Netbookların diğer laptoplardan ayıran özelliklerini ve artılarını şu şekilde sayabiliriz:

 • Genel olarak ekranları 7" ile 11" arasındadır.
 • Avuçiçinden biraz büyük oldukları için çok portatif ve aynı zamanda çok hafiflerdir.
 • Intel® Atom™ veya benzeri mobil aygıtlara özel geliştirilen işlemci teknolojileri vardır.
 • Ekonomik yöndenden boyutu gibi fiyatıda diğer laptoplara göre ucuzlardır ve yaygınlaşmasıyla birlikte oluşan rekabet ile fiyatlarıda düşmektedir.
 • Öğrenciler için, devamlı seyahat eden işadamları için, her zaman yanında bir bilgisayara ihtiyaç duyanlar için birebirdir. Küçük çantalara bile sığabilirler.

Peki Bir Netbook Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • İşletim Sistemi
  Ülkemizde pek kullanılmasa da linux hayranıyım veya linux da öğreniriz sorun değil diyorsanız linux işletim sistemli netbooklar daha ucuzdur. Ben Microsoft Windowstan vazgeçmem diyorsanız windows işletim sistemli netbookları tercih edebilirsiniz.

 • Görüntü ve Ekran Boyutu
  Ekran boyutu en önemli özelliklerden biridir. Göz sağlığınız için minumum 8-9" bir netbook tercih etmeye çalışın.

 • Pil Ömrü
  Eğer netbook'u evde ofiste değilde dışarıda daha çok kullanıcaksanız pil ömrü sizin için önemli bir özellik olmalı ve alırken bu özelliği mutlaka gözönünde bulundurmalısınız.

 • Klavye
  Netbookların klavyesinin ve touchpad boyutları normal bir laptoptan küçük olacağı kesin bir gerçektir. Bu yüzden netbooku almadan önce klavye boyutlarına ve tuş yakınlıklarına bir göz atmalı hatta bir kez denemelisiniz.

 • Depolama Kapasitesi
  İlk çıkan netbooklar 3-4 gb'lık bir depolama kapasitesine sahipti. Fakat günümüzde sabitdisk konusunda netbooklar abilerine yetişti diyebiliriz. Günümüzde ise 160 GB HDD'li netbooklar oldukça tercih edilmekte. Müzik dinlemeyi, film izlemeyi kısaca arşivlemeyi seviyorsanız depolama kapasitesi sizin için önemli bir unsur olmalı ve netbook alırken yüksek depolama kapasiteli netbookları tercih etmeye özen göstermelisiniz.

 • Optik Sürücü
  Netbook'larda genelde optik sürücü bulunmaz. Hele şu ara ülkemizde piyasada olanlarda hiç bulunmamaktadır. Zaten bu yüzden küçük, portatif ve ucuzlardır. Aklınıza hemen şöyle birşey gelebilir. Peki ben nası işletim sistemi veya diğer yazılımları kuracağım? Cevabı çok basit; Flashdisklerle. Zaten günümüzde cd devri de kapanmak üzere diyebiliriz. İşletim sistemi içinse zaten netbook üreticileri bu konuyu bizden önce detaylı olarak düşünmüş ve netbook harddiskinin bir bölümünü recovery(işletim sistemi sıfırlama) programlarına ayırmışlardır. Bu recovery programları sayesinde işletim sisteminizi istediğiniz gibi yedekleyebilir, en zor durumlarda çalıştırarak fabrika ayarlarına veya ayarladığınız özelliklere dönmesini sağlayabilirsiniz. Yok illa ben CD/DVD Rom kullancam diyorsanız o zaman bir adet CD/DVD Rom ve bunu netbook'a bağlıcak usb kutusu alabilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olduğunda CD/DVD Rom'u usb ile netbook'a bağlayabilir ve rahatça çalışabilirsiniz.

 • Genişleme Kapasitesi
  Aldığınız cihaz üzerinde yeterli USB port var mı? Harici monitorlere bağlanabiliyor mu? Bunların dışında E-SATA veya FireWire gibi bağlantılar var mı? Bunlar netbooku alırken dikkat edeceğiniz özelliklerden olmalı. Özellikle yeterli usb portun olması kullanış açısından sizi oldukça rahatlatacaktır. Aynı zamanda öğrenciyseniz veya devamlı sunum anlatmanız gerekiyorsa projeksiyonlara bağlanması için vga portu mutlaka bulunmalıdır.

 • Ağırlık
  Netbook'ların en büyük özelliklerinden birisi de ağırlıktır ve 9 inçlik bir netbook ortalama 0,9-1,2 kg'dır. Ağırlıklar harddisk kapasitelerin yükselmesiyle artış gösterebilir. Sonuçta onu taşıyacak sizsiniz ve bu özellik sizin için önemli başlıklardan biri olmalı.

 • İşlemci
  Intel Atom 1.33 Ghz ve 1.60 Ghz modeller bu alanda en popüler ve şuan ülkemizde satılan hemen hemen tüm netbooklarda kullanılan işlemciler. Ancak Atom'un 3D uygulamalarda o kadar da başarılı olmadığını unutmayın. Atom işlemciler internette sörf, sunum, ofis yazılımları gibi temel uygulamalar için ideal yapıdadır. Bu yüzden bu performansların dışında ben oyun oynuyacağım, yüksek kapasite isteyen programları çalıştıracağım gibi fikirleriniz ne yazık ki günümüzde netbook teknolojisi için kullanılmamaktadır. Ama bir gün neden olmasın?

 • Bağlantı Türleri
  Netbook'ların tamamı kablosuz bağlantıya sahip ancak 3G fırtınası günümüzde oldukça popüler. Ayrıca netbookunuzun bluetooth özelliği olması ona artı bir değer katacağını unutmayın.