USB Flash Disk ile Windows 7, XP ve Vista Kurulum

Yazdır

USB Flash Diskler hayatimiza girdigi tarihten itbaren bir çok fayda saglamakla beraber kullanim alani gün geçtikçe genislemekte. Kullanici dostu bu küçük tasinabilir aygitlar artik birçok görsellik ve fonksiyonel seçenekleri bulunan isletim sistemlerinin de olmassa olmazi arasinda. Özellikle Microsoft Windows 7'nin hayatimiza girdigi günden beri USB Flash Disk ile kurulum artik daha bir ragbet görmekte.

Isletim sistemi kurulum yazilimlari veya akliniza gelebilecek her türlü bootable aygit(baslatilabilir) CD, HDD, Flashdisklerin bootable yani baslatilabilir nitelikleri vardir. Eger bu bootable nitelik aygitimizda yoksa biostan ne kadar istedigimiz aygiti seçersek seçelim aygitin içindeki baslatmak istedigimiz yazilim bir türlü gelmez ve bilgisayar otomatikman baska bir bootable aygittan açilmaya devam eder. Buna söyle bir örnek verebiliriz: CD-Romumuza bir Windows XP isletim sistemini taktigimizda bilgisayarimiz ilk açilirken eger bios ayarlarinda ilk boot aygiti cd-rom ise CD-Rom'daki boot niteliklerini okayacak ve windows'a baslamadan önce "Kuruluma baslamak için bir tusa basin" tarzi siyah ekranda bir uyari verecektir. Ayni cd yi çikartip bir müzik veya resim cd si taktigimizda biosta baslangiç ayari CD-Rom olsa bile cd'nin baslatilabilir niteligi olmadigi için direk windows açilmaya baslayacaktir. Bu bahsettigimiz olay önemli bir nokta çünkü günümüze kadar hemen hemen boot edilmek istenilen tüm sistemler CD ile kullanilmaktaydi. Kullanicilar ihtiyaçlari oldugunda cdyi takip, biostan baslangici cd-rom a alip islerini kolayca hallederlerdi. Fakat günümüzde flashdisklerin kullanilmasiyla beraber artik bu tür kurulumlar veya istenilen görevler USB Flash Disk ile de rahatlikla yapilabilmekte. Tabi ki USB Flash Disk'e de bootable niteligi kazandirildagi sürece. Kisaca bir Windows XP veya Windows 7 CD/DVD'sindeki dosyalari direk USB Flash Disk e kopyalamak ile isimiz bitmez, ayrıca o usb flashdiski bootable niteliğini ayarlamamız lazim. Tabi ki bu işlem komut satırı ve bir kaç 3. parti yazılım kullanılarak oldukça zor ve karmaşık şekilde yapılabilir. Fakat Bu makalemizde USB Flash Diskler ile en kolay ve en kisa sürede nasil Windows 7, XP veya Vista kurulum USB Flash Diski hazirlanir onu anlatmaya calisacagiz.

İlk olarak buradan wintoflash programini indiriyoruz. Isimizin büyük bir kismini hatta hepsini bu ücretsiz yazilim halledicek. Programı indirirken USB Flash Diskimizde eğer yedek alınması gereken datalarımız var ise onları yedekliyoruz.

Programi indirdikten sonra herhangi bir yere açiyoruz ve WinToFlash.exe yi çalistiriyoruz.

Flash Disk Windows Kurulum 1

Programı çalıştırdığımızda gelen ekran da son kullanıcı lisans sözleşmesini kabul ettikten sonra "Windows Kurulum Sihirbazı Transferi" ne tıklatarak transfer işlemini ayarlamaya başlıyoruz.

Windows dosyaları yoluna Windows kurulum dosyalarımızın olduğu dizini seçiyoruz. CD/DVD'den kopyalamak istiyorsak CD/DVD'nin sürücüsünü veya herhangi bir dizine kopyaladıysak o dizini seçiyoruz. USB Flash Diskimizin Sürücüsünü belirtiyoruz ve sonraki diyerek işlemi başlatıyoruz.

Önemli Not: İşlemi başlatmadan önce USB Flash Diskinizin içindeki datalarınızın yedeklediğinizden emin olun.

Program 5-10 dakika da kaynak dosyalarını gösterdiğimiz Windows USB Flash Diskini hazır hale getiriyor. Bios ekranından başlangıcı usb flash diske alarak kullanmaya başlayabilirsiniz...