Notebook ve Güvenlik Bölüm 1: Sistem Güvenliği

Yazdır

Gün içerisinde elimizden hiç düşürmediğimiz, içinde belki de bizim için hayati veriler bulunan notebooklarımız sizce ne kadar güvende? Bir antivirüs veya bir firewall ile tüm güvenliğimiz sağlanır mı ? Eğer aklınızda bu tür sorular var ise cevabı detayları ile birlikte bu yazı dizimizde…

Bu bölümümüzde her ne kadar kullandığımız işletim sistemleri hakkında bilgiler vereceksekte buna geçmeden önce fiziksel kullanımla ilgili püf noktalarına göz atmanızda fayda var: Notebook Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zira notebook larımızı fiziksel anlamda iyi kullanmassak bu yazı dizimizde bahsedilen konuların tamamlayıcı niteliği eksik kalır.

Notebook larımızda kullandığımız işletim sistemlerini bedenlerimize benzetmek herhalde yanlış olmaz. Yaptığımız yanlışlar ve olumsuz durumlarda tökezlemeleri gayet normaldir. Peki işletim sistemlerimizin güvenliğini ve kararlılığını nasıl sağlayabiliriz?

Güncel ve Desteği Bol İşletim Sistemi = Güvenli Sistem

Şuanda ülkemizde bilgisayar kullanıcıların bir çoğu işletim sistemi olarak Microsoft’un ürünlerini tercih etmekte. Microsoft’un son gözdesi olan Windows 7 her anlamda Windows XP’nin kararlılığını ve görselliği ile Vista’nın ışıltısını birleştirmiş görünüyor. Yıllardır kullandığımız Microsoft XP işletim sisteminin desteği Microsoft tarafından yakın zamanda kesildi. Microsoft’da artık kullanıcılarını Windows 7’ye yönlendirmekte. Eğer Windows XP kullanıcısı iseniz Windows 7’ye geçmekte güncellenebilirlik açısından fayda var.

Windows 7’de taşlar her ne kadar Windows XP gibi tam oturmuş olmasa da bu yeni bir işletim sistemi için normal karşılanabilir. Ayrıca Windows 7 getirdiği bir çok yenilikle işletim sistemimizin güvenlik ve kararlılık çıtasını XP’ye oranla daha yükseğe çekebiliyor.

Windows 7’yi kurduktan sonra tüm ayarları kendinize göre ayarladıktan sonra bir geri yükleme noktası oluşturun. Bu geri yükleme noktası ile en kötü şartlarda kurtarma konsolu ile rahatlıkla oluşturduğunuz geri yükleme noktasına dönebilirsiniz. Üstelik dosya ve belgelerinizdeki verilere bir zarar gelmeden. Sadece bu özellik için bile belki Windows 7 tercih edilebilir. Çünkü Windows XP’de boyle bir opsiyon olmadığı için geri yükleme noktasına donebilmemiz için Güvenli Mod’da da olsa bilgisayarı açmamız gerekiyordu.

Güncel Antivürüs Kullanmak = Daha Fazla Güvenlik

Bilgisayarlarımıza gün içinde veri aktarımı için flash diskler takıyoruz, gün içinde saatlerce tam olarak tanımadığımız sitelerde sörf yapıyoruz. Eğer güncel bir antivirüs yazılımı kullanmıyorsak bilgisayarlarımız birçok anlamda savunmasız ve risk altında olacaktır. Burada sizlere şu antivirüs iyidir bu kötüdür gibi bir öneri sunmayacağız. Antivirüs kullanırken markasından çok güncel olmasına dikkat edilmelidir. Zira güncel bir antivirüs en son çıkan virüs, trojan, solucan vb. zararlı program ve programcıkları yakalayabilir.

Gereksiz Programlar = Gereksiz Yük

Bilgisayarlarda kullandığımız bir çok program hayatımızı kolaylaştırmakla beraber sistem performansına ek bir yük getiriyor. İnsanların ihtiyaçlarına göre geliştirilen programlar gerçekten ihtiyaçlarımızı karşıladığı sürece bilgisayarlarımızda bulunmalıdır. Ancak gün geçmiyor ki aslında yaptığı işlemleri işletim sistemlerinin de yapabildiği programlar çıkmasın. Eğer sık sık böyle programları kullanan biriyseniz, programları yüklemeden önce size sağladığı faydaları bir kez daha düşünmelisiniz. Zira bir anlık ihtiyaçlarınız için yüklenen programlar ileride sistemi yavaşlatmakla beraber, işletim sistemi içinde çoğu zaman bir risk oluşturabilir…

Crack Kullanmak = Pimi Çekilmiş Bomba

Bilgisayarlarda kullanılan neredeyse her program lisanslıdır. Çok azı free yani ücretsiz olsa da ihtiyaçlarımızı karşılayacak programların çoğu lisanslı durumdadır. Lisansı satın almak yerine crack sitelerinde programın crackini aramak ve crackli halini kullanmak işletim sistemi için çok büyük riskler oluşturur. Bunun nedeni crackli program 3. Şahısların programı kırarak derlemeleridir. Tabi ki bu programları kırarak derlerken programa arkaplanda bir trojan, solucan vb. zararlı kodları ekleyip eklememek tamamen insaflarına kalır…