5 Adımda Wireless Güvenliği

Yazdır

Network güvenliğiniz için wireless ağınızın tüm güvenlik yapılandırmalarını etkili şekilde kullandığınıza inanıyormusunuz? Veya bu güvenlik yapılandırmalarının tam olarak ne işe yaradığını biliyormusunuz? Eğer cevaplarınız hayır ise bu yazımızda wireless güvenlik yapılandırmaları ile network’unuzu nasıl en güvenli hale getirebilirsiniz onu anlatmaya çalışacağız.

Wireless networkler veri iletişimini radyo sinyalleri üzerinde taşıdığı için Ethernet kablolu networklere göre güvenlik konusunda daha çok emek isteyen yapılardır. Zira Wireless Access Pointler, modemler ve diğer sinyal dağıtıcıları iyi bir şekilde güvenlik yapılandırması oluşturulmaz ise wireless sinyalini yakalayan kötü niyetli kullanıcılar, ağınızı paylaşmakla beraber bilgisayarınızdaki kişisel bilgileri elde edebilir ve ağınızda bulunan bütün nimetlerden kolayca faydalanabilirler.
Günümüzde birçok kullanıcı notebooklar ile kablosuz ağın nimetlerinden faydalanmakta ve birçok evde birkaç notebook olmakla beraber cep bilgisayarları, cep telefonları da bu kablosuz ağ üzerinden internete erişmektedirler. Şimdi şöyle bir hayal edin; kötü niyetli biri sizin bu kablosuz ağınıza sızarak tüm kişisel verilerinizi, banka bilgilerinizi, telefon mesaj ve kayıtlarınızı takip etse veya ele geçirse nasıl olurdu? Eminim böyle bir şeyle hiç kimse karşılaşmak istemez.
Neyse ki günümüzde kırılması zor wireless şifreleme yöntemleri ve birçok güvenlik yapılandırmalarıyla wireless networklerimizi davetsiz ve istenmeyen kullanıcılardan korumak daha kolay. Aşağıda bulunan ipuçlarını takip ederek kablosuz ağ güvenliğinizi en yüksek seviyede oluşturabilirsiniz.

1. Wireless Modem Şifreleme:

Yeni aldığınız veya kullanmakta olduğunuz modemlerin üretici firmasına göre değişen standart arayüz yönetici username’leri ve şifreleri vardır. Modemimizi yapılandırmak istediğimizde herhangi bir tarayıcının adres çubuğuna wireless modemimizin IP adresini yazarak arayüzüne gireriz ve bu yönetici bilgilerimizle giriş yapıp gerekli ayarlamaları yaparız. Eğer ilk aldığınızda standart olan bu şifreleri değiştirmez isek ağımıza dahil olan herhangi bir kullanıcı internetten modeminizin marka ve modeline göre kolaylıkla bu yönetici bilgilerine erişir ve modeminizin tüm yönetim ayarlarını rahatlıkla istediği doğrultuda değiştirebilir. Bu yüzden yeni aldığımız wireless modemlerde ilk olarak bu yönetici bilgilerini kendimize göre ayarlamalıyız. Böylece ağımızda bulunan her kullanıcının network’umuzu yönetmesini engellemiş oluruz.

Wireless Modem Arayuz Sifreleme

Bu şifrelemeyi oluşturmak için modemimizin arayüzüne girip, araçlardan veya yönetimden şifre ayarları ile kolaylıkla kendimize göre ayarlayabiliriz. Tabi ki her marka ve modelde bu ayar farklı başlıklarda olabilir. Dolayısıyla modemin kutucuğundan çıkan kullanım kitapçığında bahsedildiği şekilde bu ayar penceresine ulaşabilirsiniz.

2. SSID Değiştirme ve Gizleme:

Service Set Identifier yani SSID modeminizin notebooklar tarafından görüntülenen wireless network adıdır. Wireless modemleri ilk aldığımızda ssidleri aynı yukarıda bahsettiğimiz yönetici şifreleri gibi standartlardırlar ve genelde modemimizin marka ve modeli şeklindedirler. Modemimizin SSID’sini bu şekilde bırakmak tehlikeli kullanıcıların iştahını kabartır ve dikkat çeker. Eğer SSID’imizi kendimize göre isimlendirirsek hem dikkat çekmemiş olur hem diğer modemlerden kolaylıkla ayırt etmemizi sağlar. Hatta Modem Arayüzünden Kablosuz Ağ Ayarlarından Kablosuz Ağ adını yani SSID’yi gizleyerek güvenliğinizi bir kat daha arttırma şansınız vardır.

Kablosuz Ag SSID Ayarlama

Zira adı gizlenmiş bir kablosuz ağa, giriş yapmak için öncelikle SSID doğru olarak giriş yapılması gerekmektedir. Bu şekilde ağımıza sızmak isteyen istenmeyen kullanıcıların şifremizi tahmin etmelerinden önce kablosuz ağımızın adını tahmin etmeleri gerekir.

Kablosuz Ag SSID Gizleme

3. Wireless Ağı Şifreleme :

Bu yazımızda bahsettiğimiz wireless network güvenliği konusunda izlenecek olan yapılandırmaları adım adım sizlere anlatmaya çalışıyoruz. Wireless ağı şifreleme işlemini yaparken belkide en önemli adımlardan biri wireless ağınızı en uygun metod ile şifreleme olduğunu vurgulamakta fayda var.

Wireless WPA2 Sifreleme

Wireless Ağ şifreleme yaparken WPA2 metodunu seçmenizde fayda vardır. Eğer hala wireless networkunuzde WEP şifreleme methodunu kullanıyorsanız bu makaleyi okumayı bırakın ve modem arayüzünüzden hemen şifreleme metodunu WPA2 olarak ayarlayın. Zira WEP şifreleme metodu kırılması en kolay şifreleme metodu olup, networkunuz, bilgisayarınız ve kişisel bilgileriniz için büyük risk oluşturmaktadır.
Wireless ağınızı şifrelerken oluşturduğunuz şifreler büyük önem arz eder. Çoğu kullanıcı networkunu şifrelerken abc123, a1b2c3 tarzı şifreler tercih ederler. Ancak bu kullanıcıların birçoğu bu tür şifrelemelerin 2 dakikada kırılacağından haberleri yoktur. Dolayısıyla şifrelerken Büyük ve küçük harf, rakam ve sembolleri kullanmaya özen göstermelisiniz.

4. MAC Adresi Filtreleme:

Her network aygıtının onaltılık sayı sistemine göre bir mac adresi vardır. Wireless modeminizin mac adresi filtreleme sistemini kullanarak sadece istediğiniz network aygıtlarının networkü kullanmasına izin verebilir, veya istemediğiniz aygıtların mac adresini bloklayarak network’e erişimlerini engelleyebilirsiniz.

Wireless Mac Adresi Filtreleme

5. Ziyaretçiler için Özel Wireless Network Oluşturma:

Evinize çok misafir mi geliyor? Ya da topluma açık bir mekan mı işletiyorsunuz? Cevabınız evet ise misafirlerinizle paylaştığınız wireless şifreleriniz sizin için bir tehlike oluşturma ihtimali vardır. Zira ziyaretçilere verdiğiniz wireless şifresi bilgisayarlarında kayıtlı kalır ve ziyatçilerinizin uğradığı herhangi bir saldırıda bu şifrelerin 3. Şahısların ellerine geçme olasılığı vardır. Bu durumun diğer kötü bir tarafı ise şifrenizi başkalarına verdikçe kendinizi güvende hissedemessiniz ve şifrenizi değiştirme ihtiyacı duyarsınız. Eğer kullandığınız modemin ziyaretçiler için ayrı bir network oluşturma ayarı var ise bu ayarı kullanarak networkunuzu kullanacak ziyaretçileri kendi networkünüzden tamamen izole edebilirsiniz.

Wireless Ziyaretci Network Olusturma

Böylece ziyaretçilere paylaştığınız wireless şifrelerinizi devamlı değiştirme ihtiyacınız da ortadan kalkar...