Laptop Notebook Blogu

sony vaio t serisi 15

15 inc'lik FULL-HD dokunmatik ekranıyla kullanıcılara merhaba diyen SONY Vaio T Serisi 15 laptoplar i7 işlemcileri ve windows 8 uyumlu multimedia applikasyonlarıyla göz kamaştırıyor. Tıpkı SONY Vaio T Serisi 13 laptoplar gibi alüminyum şase kullanılmış ve dizaynda düz hatların egemenliği söz konusu.

Sony bu laptopun toplamda 5 pound (yaklaşık 2350 gr) ağırlığında ve 14.9 x 10 x 0.9 inc ölçülerinde olmasını planlamış. Böylece HP Spectre XT TouchSmart 15t-4000 ile neredeyse aynı ağırlık ve ölçülerde bir ultrabook üretimi yapmış.

Yazımızın başında söylediğimiz gibi SONY VAIO T Serisi 15 ultrabook 1920 x 1080 çözünürlükte kullanılabilen bir dokunmatik ekrana (touch screen) sahip ve bu dokunmatik ekrar windows 8'in modern kullanıcı arayüzüyle gayet uyumlu çalışıyor.

sony vaio t serisi 15 klavye ve ekran

SONY Vaio T Serisi 15'in hoparlörleri Intel High Definition Audio güçlendirilmiş xLoud teknolojisinin ürünü. Sanırım burda Sony'nin geliştirdiği bu xLoud teknolojine bir parantez açmak gerekiyor. xLoud teknolojisi sayesinde artık basit-küçük kulaklıklarda bile ses ve müzik kalitesi gayet tatmin edici boyutlarda olabiliyor. Sony bununla yetinmeyip bir de Clear Phase teknolojisi geliştirdi ve mobile iletişim teknolojileri için hi-fi hoparlörde ulaşalabilecek ses kalitesinin çıtasını epey yükseltti. Konumuza dönecek olursak, Sony Vaio T Serisi 15 xLoud ve Clear Phase teknolojileri sayesinde ses kalitesi konusunda epey iddalı görünüyor.

Artık özellikle ultrabooklarda olmazsa olmazlardan biri haline gelmeyen başlayan klavye tuşlarındaki arka-aydınlatması T Serisi 15'te de mevcut. 10 saniye'den fazla bir süre aktivite olmadığı takdirde kendiliğinden sönen bu arka ışık geceleri ya da düşük aydınlatmalı mekanlarda çalışmayı seven kullanıcılar için oldukça faydalı.

sony vaio t serisi

 Sony Vaio T Serisi 15 , 720p webcam ve 5 saate yakın (wifi aktif-web sörf kullanımıyla) batarya ömrüne sahip.

8GB ram ile satılan Sony Vaio T Serisi 15, Intel HD Graphics 4000 ekran chipsetiyle HD film-videolarınızı keyifle ve kesintisiz izlemenizi sağlıyor. 
toshiba kirabook laptop özellikleri fiyatı


Toshiba tıpkı diğer laptop üreticileri gibi Apple'la rekabetini sürdürebilmek için yeni ürünler geliştirmeye devam ediyor. Bu amaçla Macbook Pro'ya rakip olarak Toshiba Kirabook piyasaya sürüldü.

Toshiba'nın Kirabook'u üretmesiyle birlikte artık Windows işletim sistemine sahip bir yüksek çözünürlüklü laptop raflarda yerini almış olacak. Apple Retina Display özelliğiyle bu alanda piyasayı domine etme gayretlerini sürdürürken artık karşısında bir rakip olması biz kullanıcılar için faydalı bir şey olsa gerek.
Notebook Kiralama
Google'ı şöyle bir kolaçan ettiğimizde görüyoruz ki laptop kiralama hizmeti veren firma sayısı çok fazla değil . Buna neden olarak  talep miktarının ve bu işin getirisinin öyle iştah kabartacak seviyede olmaması gösterilebilir. Bununla birlikte asgari ücretle de çalışsa insanlar artık iPhone  gibi akıllı telefonlar alabiliyorken notebook sahibi olmaları o kadar da zor olmasa gerek.

Ülkemizde notebook kiralama hizmeti veren firmaları incelediğimizde potansiyel müşteri kitlesinin fuar, kongre ve organizasyon katılımcılarının olduğunu görüyoruz. Bunun anlamı profosyonel müşterilere hizmet etmek durumundalar. Ayrıca bu firmaları biraz daha incelediğimizde bazılarının sadece laptop değil teknolojinin neredeyse bütün nimetlerini kiralayabilecek durumda olduklarını görüyoruz.

 
Kiralık da olsa bu teknolojileri kullanırken yeri geldiğinde  banka bilgilerimizi, email şifrelerimizi ve daha birçok kişisel verimizi teslim ettiğimiz bu ekipmanlar veri güvenliği  açısından ne kadar sağlıklı?

Ülkemizde henüz rastlanmasa da yurtdışında bu hizmeti sağlayan bazı firmaların müşterilerine ait kişisel bilgileri laptoplara koydukları bazı yazılımlarla elde ettikleri hatta webcam vasıtasıyla onları izledikleri ortaya çıktı. 

Son olarak Notebook Kiralama Hizmeti veren firmaları sıralayalım:
Etüd Teknoloji: 

Gold Kiralama:

Deniz Bilgisayar:

TCONTEC:

Network Team:

Sanırım Bimeks için ayrı bir parantez açmak gerekecek. Günlüğü 65 TL ye laptop kiralama verdiğini duyuran firma bu hizmeti şimdilik İstanbul'da ki 3 mağazasıyla sınırlı tutuyor.


Lenovo

"Sokaktaki Adam"a ThinkPad'i kim üretiyor diye sorduğunuzda IBM cevabını almanız kuvvetle muhtemeldir. Ancak gerçek şu ki ThinkPad ve IdeaPad'deki bu yükseliş ve dönüşümün mimarı Lenovo'dur. 2004 yılında IBM PC'yi satın aldıktan sonra yoluna emin adımlarla devam eden Lenovo, bugün dünyanın ikinci büyük bilgisayar üreticisi durumuna geldi (1 numara hala HP). Peki bunu nasıl başardı?

Devamını oku...