Lenovo

"Sokaktaki Adam"a ThinkPad'i kim üretiyor diye sorduğunuzda IBM cevabını almanız kuvvetle muhtemeldir. Ancak gerçek şu ki ThinkPad ve IdeaPad'deki bu yükseliş ve dönüşümün mimarı Lenovo'dur. 2004 yılında IBM PC'yi satın aldıktan sonra yoluna emin adımlarla devam eden Lenovo, bugün dünyanın ikinci büyük bilgisayar üreticisi durumuna geldi (1 numara hala HP). Peki bunu nasıl başardı?

2011'in dördüncü çeyreğinde Gartner, Lenovo'yu yüzde 14'lük satış payıyla ikinciliğe, yüzde 16'lık satış payıyla da HP'yi birinciliğe koyarken Dell 3. sırada ve Acer ise dördüncü sırada yeraldı. HP birinci sırada yer almasına rağmen satışlarındaki yüzde 16.2'lik düşüş dikkat çekici. Bu düşüşün birçok nedeni olsa da en önemlisi 2011'in son aylarında PC ve donanım üretiminden çekiliyor olması.

Acer listede dördüncü sırada olmasına rağmen satışları geçen yıla oranla yüzde 18.4'lük bir düşüş gösterdi. Bir zamanların iki numaralı üreticisi kullanıcılara ucuz ürünler sunmayı seçti. Bu strateji kullanıcı memnuniyetsizliği ve prestij kaybını beraberini getirdi.

Çin'li bilgisayar üreticisi Lenovo, bugünlere gelmek için bir zamanlar "netbook" sayesinde iyi bir ivme kazanmış olan Acer'dan farklı bir strateji izledi.
Lenovo ise ürünlerinin kalitesini arttırmayı sürdürürken aynı zamanda IBM'den devraldığı ThinkPad serisinin çizgisini korumaya ve bireyselden ziyade kurumsal satışları arttırmaya odaklandı.

Ayrıca, HP ve DELL en az yüzde 5 karlılıkla çalışmayı sürdürürken Lenovo yüzde 2-3 karlılığa razı oldu. Bu kalender meşreplilikle Lenovo kalitesinden taviz vermeden rekabetçi fiyatlarla pazardaki yerini sağlamlaştırdı. Tabi şirket kültürü faktörününde bunda büyük etkisi olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Amerikan şirketleri hissedarların kar beklentilerini tatmin etmeyi gerçekten önemsedikleri için yüzde 5'in altında bir karlılıkla iş yapmanın çokda mantıklı olmadığını düşündüler. Japon ve Çin'li şirketler ise karlılığın hayati olduğuna ancak pazar payını büyütmenin daha önemli olduğuna inanıyorlar.

Lenovo, aynı zamanda küçük ve orta ölçekli işletmelerde de kayda değer bir pazar payına sahip. Önceleri IBM'in dağıtım kanallarını kullansada, kendi satış organizasyonlarını kurmakta gecikmedi ve bunda da başarılı oldu.

2012 görünüşte henüz belirsizliklerle dolu. Bununla birlikte ekonomik durgunluk ve Tayland'daki sel nedeniyle oluşan bazı üretim aksaklıkları bu yılın 2011'e göre -en azından ilk 6 ay- negatif geçebileceğini gösteriyor. Ancak kesin olan bir şey varki işletmeler ve kurumsal tüketiciler Lenovo ve ThinkPad ve IdeaPad gibi ürünlerinin hiç olmadıkları kadar farkında olacaklar.

Kaynaklar:
http://www.engadget.com/2011/10/17/idc-and-gartner-lenovo-leaps-past-dell-for-second-place-still/
http://www.focushaber.com/hp-artik-bilgisayar-uretmeyecek-h-64230.html
http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=6389&news=lenovo+number+two+pc+maker+worldwide
http://news.cnet.com/IBM-sells-PC-group-to-Lenovo/2100-1042_3-5482284.html
http://www.lenovo.com/products/us/laptop/thinkpad/
http://en.wikipedia.org/wiki/IdeaPad