Notebook Kiralama
Google'ı şöyle bir kolaçan ettiğimizde görüyoruz ki laptop kiralama hizmeti veren firma sayısı çok fazla değil . Buna neden olarak  talep miktarının ve bu işin getirisinin öyle iştah kabartacak seviyede olmaması gösterilebilir. Bununla birlikte asgari ücretle de çalışsa insanlar artık iPhone  gibi akıllı telefonlar alabiliyorken notebook sahibi olmaları o kadar da zor olmasa gerek.

Ülkemizde notebook kiralama hizmeti veren firmaları incelediğimizde potansiyel müşteri kitlesinin fuar, kongre ve organizasyon katılımcılarının olduğunu görüyoruz. Bunun anlamı profosyonel müşterilere hizmet etmek durumundalar. Ayrıca bu firmaları biraz daha incelediğimizde bazılarının sadece laptop değil teknolojinin neredeyse bütün nimetlerini kiralayabilecek durumda olduklarını görüyoruz.

 
Kiralık da olsa bu teknolojileri kullanırken yeri geldiğinde  banka bilgilerimizi, email şifrelerimizi ve daha birçok kişisel verimizi teslim ettiğimiz bu ekipmanlar veri güvenliği  açısından ne kadar sağlıklı?

Ülkemizde henüz rastlanmasa da yurtdışında bu hizmeti sağlayan bazı firmaların müşterilerine ait kişisel bilgileri laptoplara koydukları bazı yazılımlarla elde ettikleri hatta webcam vasıtasıyla onları izledikleri ortaya çıktı. 

Son olarak Notebook Kiralama Hizmeti veren firmaları sıralayalım:
Etüd Teknoloji: 

Gold Kiralama:

Deniz Bilgisayar:

TCONTEC:

Network Team:

Sanırım Bimeks için ayrı bir parantez açmak gerekecek. Günlüğü 65 TL ye laptop kiralama verdiğini duyuran firma bu hizmeti şimdilik İstanbul'da ki 3 mağazasıyla sınırlı tutuyor.