Laptop Tuşu Nasıl Takılır?

Yazdır

Dizüstü bilgisayar klavyesinden çıkmış bir tuş ve bunu yerine tekrar nasıl takacağınızı bilmiyorsunuz! Endişelenmeyin. Çoğu notebook modelinde bunu kolayca halledebilirsiniz ve bu tür sorunlar için laptobınızın klavye takımını değiştirmenize gerek yoktur.

Bu işlem için genel bir çözüm yolu yoktur çünkü tüm klavyeler birbirinden farklıdır. Ama burada bu soruna genel olarak nasıl halledeceğinizi göstereceğiz.

1.Durum
Tuş ve onu tutan bağlaç klavyeden çıkmış ve siz bunu yerlerine tekrar nasıl takacağınızı bilmiyorsunuz.Klavyede halen takılı olan bir tuşu dikkatlice sökünüz.Çıkarttığınız tuşun bağlaçlarına dikkatlice göz atınız. 4 noktadan klavyeye tutunduğunu göreceksiniz.

.

Çıkarttığınız tuşta bağlacı nasıl klavyeye tutturulduğunu gördünüz ve anladınız. Çalışan tuşu tekrar yerine takabilirsiniz.Bağlacı gördüğünüz üzere klavyedeki yerine dikkatlice oturtunuz.Daha sonra üstüne çıkan tuşu dikkatlice yerleştiriniz.

2.Durum Klavyenizden bir tuş çıktı. Siz onu veya bağlacını kaybettiniz. Telaşlanmayın. Çıkma klavyelerden birinde rahatça aradığınız tuşu bulabilirsiniz. Bulduktan sonra 1.Durum daki gibi sorununuzu kolayca çözebilirsiniz.

Space Tuşunu Yerine oturtma :

Space tuşları diğer tuşlardan biraz farklı bağlanmıştır klavyelere.Space metal bir bağlaç yardımı ile klavyeye tutturulmuştur(çoğu laptop klavyesinde de böyledir). Bağlacı space tuşundan bir tornavida yardımı ile dikkatlice ayırın.Bağlacı aşağıdaki resimdeki gibi klavyedeki yerine dikkatlice oturtun. Bağlacı klavyedeki küçük bağlaç yerlerine dikkatlice oturtmalısınız.Daha sonra space tuşunu yavaşca yerine koyup dikkatlice yerine oturuncaya kadar bastırınız.İşte bu kadar! Space tuşu yerine tekrar oturtuldu ve eskisi gibi sapasağlam gözüküyor. Sorununuz hala çözülmediyse yeni bir space tuşu bulup eskisiyle değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Kırılmış bir tuş için başka bir çözüm yöntemi

Aşağıdaki resimdede görüldüğü gibi U tuşu yerinde yok. Bağlacı ve plastik slikonuda kayıp. Haydi bu sorunu geçici olarak yeni bir U tuşu almadan nasıl çözeceğimize göz atalım.
Klavyeyi U tuşsuz kullanmak sağ alt tuşunun yanındaki menü tuşu olmadan kullanmaktan daha zordur. Bu tuş genelde fazla kullanılmaz ve bu yazıda da bu tuşu U harfinin yerine nasıl kullanılacağını göstereceğiz.Menü tuşunu yerinden dikkatlice sökünüz.Bağlacı sökünüz. Bağlaç bir taraftan 2 noktadan klavyeye tutturulmaktadır. Eğer siz bir tarafı sökerseniz diğer taraf otomatik olarak çıkacaktır.Silikon plastik klavyeye yapıştırılmıştır. Bir çakı veya bıçak yardımı ile dikkatle klavyeden yavaş yavaş sökünüz. Bu işlem sırasında yeterince dikkatli olamazsanız bozuk tuş sayınıza bir yenisini ekleyebileceğinizden emin olabilirsiniz.Silikon plastik dikkatlice söküldü.Şimdi sıra silikon plastiğe klavyeye tutturulmasına yetecek kadar yeni bir yapıştırıcı eklemeye geldi.Şimdi sıra Silikon Plastiği klavyedeki U harfinin yerinin tam ortasına koymaya geldi. Bu işlemide dikkatlice yerine getiriniz. Doğru bir şekilde silikon plastiği yerine oturttuktan sonra kuruması için bir süre bekleyiniz.Plastik silikon kuruduktan sonra bağlacı yerine dikkatlice oturtunuz.Bağlaç klavyeye tutturulduktan sonra tuşu yerine dikkatlice oturtup bağlaca tutturuluna kadar dikkatlice ve yavaşca bastırınız.Evet U tuşumuz şimdi kullanıma hazırdır.

Dilerseniz üstüne isporto kalemi ile U harfi yazabilirsiniz. Kolay gelsin...