Laptop Ekran Kararması - Arıza Tespit

Yazdır

Laptoplarda ekran kararma sorunu iki şekilde görülür.

1. Yazılımsal sebeplerden dolayı kaynaklanan sorunlar : Bu tür durumlarda ekranın karanlık (aşırı karanlık değil, sadece normal parlaklığından biraz daha koyu)olmasının sebepleri fonksiyon tuşları veya bios ayarlarından olabilir. Bu tür sorunları halletmek için bios ekranında lcd ekran parlaklığını yükseltebilir veya fonksiyon tuşları ile parlaklığı açabilirsiniz.

2. Donanımsal sebeplerden: Laptoplarda ekran kararma sorunu diğer bir deyiş ile ekranda görüntü olmasına karşın hiç ışık olmaması ve dolayısıyla ekrandaki görüntülerin seçilemeyecek, ayırt edilemeyecek kadar karanlık olma sorunu genelde inverter kart veya ekran ışık lambasından kaynaklanır. Ayrıca notebooku ekranının çalışma diyagramını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Donanımsal sebeplerden yani ekranın tamamen karanlık olması sorunu 2 sebepten kaynaklanıyordur. Bunlar inverter kartın arızalanması veya ekran ışık lambasının arızalanması. Bu yazımızda laptoplarda ekranın tamamen karararak hiç ışık gelmemesi sorunun inverter karttan mı yoksa ekran ışık lambasından mı kaynaklandığını nasıl tespit edeceğimizi anlatmaya çalışacağız.

Notebook ekran floresanı ve inverter karttan dolayı ekran kararma sorunları birbirlerine çok benzerler. Her iki parçadan dolayı oluşan sorunda ekran oldukça kararır ve ekrandaki objeler ancak başka bir ışık yardımı ile seçilebilecek kadar siyahlaşır. Ekran kararma sorununun inverter karttan kaynaklanıp kaynaklanmadığının anlamanın en kolay yolu; düzgün çalıştığına emin olduğunuz başka bir inverter kart ile değiştirmeniz. Eğer görüntü geliyorsa sorun inverter karttan kaynaklanıyordur. Yok gelmiyorsa sorun ekran floresanından kaynaklanıyor demektir.

Fakat biz bu sorunu daha detaylı incelemek istersek başka yollarda deneyebiliriz. İlk olarak çalıştığına emin olduğumuz ekran floresanı ile başlayalım. Neden inverter kart değilde ekran floresanı? Çünkü genelde tüm ekran floresanları yapısı itibariyle aynıdır ve konnektörleri genelde tüm inverter kartlar ile uyumludur.

Inverter kartlar LCD Ekran panelin alt tarafında bulunurlar. Çoğu notebookta lcd ekran panelini sökerek inverter karta ulaşabilirsiniz. Inverter kartın her iki ucunda da biri ekran floresanı diğeri de ekran data kablosu olmak üzere 2 konnektor vardır. Sol taraftaki konnektor ekran data kablosuna, sağ taraftaki konnektör ise ekran floresanına bağlıdır.

İlk olarak inverter kartımıza güç gelip gelmediğini tespit edeilim. Inverter karta anakarttan(LCD Data kablosu ile) güç gelip gelmediğini multimetre ile ölçeceğiz. Bu örnekte mutlimetrenin "+" kutbunu aşağıda gösterildiği üzere pin1 e bağladık, "-" kutbu ise vida deliğinin bulunduğu yere bağladık ve sonuç olarak multimeter bize 19.4V bir elektriğin olduğunu söyledi. Böylece invertera anakarttan elektrik geldiğini tespit etmiş olduk.

DİKKAT! Multimetre ile voltaj ölçümü sırasında inverterkartta veya anakartta kısa devre oluşturma riski vardır. Lütfen bu riski göz önüne alınız eğer alamıyorsanız, bu işlemi gerçekleştirmeyiniz.

Bu işlemden sonra inverterkartta güç olduğunu tespit ettik fakat hala ekran karanlık. Bunun sebebi inverterdaki bir arızadan veya ekran floresanından kaynaklanıyor olabilir. Bunu anlamak ve kesin tespiti yapmak için çalıştığına emin olduğumuz bir ekran floresanı ile bir test daha yapmamız gerekiyor.

Nasıl Yapıcağız ?
1. Inverterin sağ tarafında bulunan lcd ekran data kablosu konnektörünü çıkartıcağız. Daha sonra lcd ekranın içindeki ekran floresanını sökeceğiz..
2. Çıkarttığımız lcd ekran floresanı yerine çalıştığına emin olduğunuz ekran floresanı takacağız. Örneğimizdeki ekran floresanı lcd ekranından küçük fakat test ettiğimiz için bu önemli değil.

Olası Sonuçlar :
1. Eğer testte ekran floresanı yanar ise sorun ekran floresanından kaynaklanıyor demektir. Bu durumda LCD ekranınızın lcd ekran floresanını değiştirmeniz gerekmektedir. Fakat bu işlem tüm lcd ekranlarda kolay değildir. Bu işlemi anlatan yazımıza da buradan erişebilirsiniz.
2. Eğer notebooku çalıştırdığımızda çalıştığına emin olduğumuz ekran floresanı hala yanmıyor ise sorun inverter karttan kaynaklanıyor demektir ve inverter kartı değiştirmeniz gerekir. Bu işlem lcd ekran floresanı değiştirmeye nazaran daha kolaydır.

Ekran floresanlarının iki çeşit konnektor çeşidi bulunmaktadır. Aşağıdaki resimde bu iki çeşit ekran floresanı konnektor tipleri gösterilmiştir. Genelde küçük olanı yaygındır.

ÖNEMLİ! Eğer ekran ışık floresan testi için yeni bir tane almayı düşünüyorsanız, alacağınız yeni ekran floresanının inverter kart ile aynı tipte olduğuna dikkat ediniz.

Test İşlemi

İnverterin sağ tarafındaki lcd ekran data kablosu sökülür.

Test ekran floresanı takılır ve notebook power tuşuna basılarak açılır.

Bu örnekte çalıştığına emin olduğumuz ekran ışık floresanı yandı ve inverter kartın sağlıklı çalıştığı anlaşıldı.