IBM ThinkPad - RAM Yükseltme - Degistirme

Yazdır

Bu makalede IBM ThinkPad t40, t40p, t41, t41p, t42, t42p model laptoplarda ram yükseltme (upgrade) işleminin nasıl yapıldığının açıklamasını bulacaksınız. Uygulamamızda IBM ThinkPad t41'i kullanacağız.

İçlerinde 2 adet RAM yuvası (slot) bulunmakla birlikte bu laptoplar 512 MB Ram (2x256 MB) yüklü halde gelir. Bu slotlardan biri kolayca erişecebileceğimiz laptopun alt kapak kısmında bulunurken diğeri klavyenin altında bulunmaktadır. Dolayısıyla ikinci ram modülünü de değiştirmek istiyorsak klavyeyi sökmemiz gerekiyor.

Lütfen bu rehberde anlatılan işlemleri uygularken oluşabilecek tüm riskleri göze alınız ve notebookunuzun garanti süresi bittiyse uyguluyanız. İhtiyacınız olan parçayı değiştirmeden önce tüm adımları dikkatlice takip ediniz. Çünkü bu rehberde yayınlanan adımların hepsi birbiri ile bağlantılıdır. Ayrıca işleme başlamadan önce laptop tamiri hakkında detaylı bilgiyi ve laptop sökerken dikkat edilecek hususlar için laptop tamiri yazımıza gözatabilir, laptop parçaları hakkında teknik bilgileri bulmak içinse sol taraftaki Laptop Parçaları menusunu kullanabilirsiniz.

İşlemlerimize başlamadan önce laptopunuzun kapalı olduğuna ve bataryanın çıkarılmış olduğuna emin olunuz.

ADIM 1

Öncelikle alt kısımdaki Ram modülünü sökeceğimiz için laptop kasamızın alt kısmında (resimde işaretlenmiş halde) bulunan slot kapağının vidalarını söküyor ve kapağı yerinden çıkarıyoruz.

Ram modülümüzün her iki tarafında da bulunan mandalları açarak ram modülümüzü resimde görüldüğü gibi (yaklaşık 30 derece açıyla) yukarı kaldırıyoruz.

Artık ram modülümüzü dikkatli bir şekilde kendimize doğru çekerek yerinden çıkarabiliriz.

ADIM 2

Sıra ikinci slotta bulunan ram modülüne geldi. Makalenin başında da söylediğimiz gibi bu ram modülünü yerinden çıkarmamız için klavyeyi sökmemiz gerekiyor.

Klavyeyi sökmek için laptop kasasının alt kısmında bulunan az önce söktüğümüz ram slotunun etrafındaki 4 vidayı sökmemiz gerecek. Bu vidalar resimde işaretlenmiş durumdadır.

ADIM 3

Klavyemizi tutan 4 vidayı söktükten sonra ince ve düz ağızlı bir tornavidayı resimde gördüğünüz gibi klavye ve üst panel arasına sokarak dikkatli bir şekilde klavyeyi yukarı doğru kaldırıyoruz.

Klavyeyi üst panelin üzerine bırakıyor ve resimde işaretlenmiş olan klavye kablosunu anakarttan dikkatli bir şekilde söküyoruz. Artık ikinci slota ulaşabiliriz.

Şimdi ikinci ram modülümüzü de sökebiliriz.

Aşağıdaki resimde laptopumuzdan çıkan orjinal ram modülümüzü görebilirsiniz.

IBM ThinkPad T40/T40p, T41/T41p, T42/T42p model laptoplarda toplamda 2 GB (1+1) Ram kullanabilirsiniz. Bu da demektir ki iki slota da maksimum birer gigabyte'lık ram takılabilir. Ayrıca yeni takacağınız Ram modülleri PC2700 (DDR-333) 200-Pin SODIMM uyumlu olmalıdır.

Konuyla ilgili yorum ve varsa sorularınızı yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Yeni Ram'leriniz şimdiden hayırlı olsun...