Notebook Bataryası Nasıl Sökülür? Batarya Tamiri

Yazdır

Bu rehberde Dell marka bir dizsüstü bilgisayar bataryasının nasıl söküleceği açıklanmıştır. Resimde de görüldüğü gibi kilit mekanizması kırılmış bir bataryayı sökerek içindeki pilleri daha sonra başka bir dizüsütü bilgisayar da kullanmak üzere alabiliriz ya da başka bir yeri kırılmış bataryayla parça değişiminde kullanabiliriz.

UYARI: Bu işlem çok zor veya çok kolay değildir. Ayrıca bataryanıza zarar verme ihtimaliniz bulunmaktadır. Risk almak istemiyorsanız denememelisiniz.

Lütfen bu rehberde anlatılan işlemleri uygularken oluşabilecek tüm riskleri göze alınız ve notebookunuzun garanti süresi bittiyse uyguluyanız. İhtiyacınız olan parçayı değiştirmeden önce tüm adımları dikkatlice takip ediniz. Çünkü bu rehberde yayınlanan adımların hepsi birbiri ile bağlantılıdır. Ayrıca işleme başlamadan önce laptop tamiri hakkında detaylı bilgiyi ve laptop sökerken dikkat edilecek hususlar için laptop tamiri yazımıza gözatabilir, laptop parçaları hakkında teknik bilgileri bulmak içinse sol taraftaki Laptop Parçaları menusunu kullanabilirsiniz.

Bataryanın kapağını tutan iki adet plastik çentik bulunmaktadır. Aşağıdaki resimde bunlardan birini görmektesiniz.

Bu resimde de diğerini görüyorsunuz.

Bu çentikler bataryanın kapağını tutmaktadır. Alt ve üst kapağı ayırmak için bu çentiklerin olduğu bölgeye resimde de gösterildiği gibi sert bir plastik parça veya düz uçlu ve ince bir tornavida sokabilirsiniz.

Alt ve üst kapağı birbirinden ayırmaya devam ediyoruz.

Tabi bu işlemi yaparken batarya kapaklarımıza zarar vermemeye dikkat etmeliyiz.

Artık batarya kapaklarımızı birbirinden ayırabiliriz.

Bataryamızı sökmüş durumdayız ve dilediğimiz gibi parça transferi yapabiliriz.