LG XNote R405 - HDD, Ram ve Klavye Sökme

Yazdır

Bu rehber LG XNote R405 model laptoplarda aşağıdaki işlemlerin nasıl yapılacağını açıklamak üzere hazırlanmıştır:

-Ram sökme, değiştirme, yükseltme
-Harddisk sökme, değiştirme, yükseltme
-Klavye sökme değiştirme

Cihazınızın garanti süresi dolmamışsa bu işlemleri yapmak laptopunuzun garantisini sona erdirecektir.
Ayrıca işlem adımlarına geçmeden önce;

-Laptopunuzun kapalı olduğuna
-AC adaptörünüzü ve bataryayı çıkarmış olduğunuza emin olmalısınız.

Lütfen bu rehberde anlatılan işlemleri uygularken oluşabilecek tüm riskleri göze alınız ve notebookunuzun garanti süresi bittiyse uyguluyanız. İhtiyacınız olan parçayı değiştirmeden önce tüm adımları dikkatlice takip ediniz. Çünkü bu rehberde yayınlanan adımların hepsi birbiri ile bağlantılıdır. Ayrıca işleme başlamadan önce laptop tamiri hakkında detaylı bilgiyi ve laptop sökerken dikkat edilecek hususlar için laptop tamiri yazımıza gözatabilir, laptop parçaları hakkında teknik bilgileri bulmak içinse sol taraftaki Laptop Parçaları menusunu kullanabilirsiniz.

ADIM 1

Öncelikle;

-Mavi renkle işaretlenmiş vidayı sökerek Ram yuvasının kapağını söküyoruz.

-Sarı renkle işaretlenmiş iki vidayı sökerek harddisk kapağını söküyoruz.

-Kırmızı renkle işaretlenmiş olan iki vida klavyeyi tutmaktadır. Onlarıda söküyoruz.

-Yeşil renkle işaretlenmiş olan 10 vida üst kasayı tutmaktadır ve laptopumuzun ikinci ram slotuna ulaşmak için bu vidalarıda sökeceğiz.

ADIM 2

Bu adımda dikkatli bir şekilde ram ve harddiski sökeceğiz. Ram sökme işlemini yaparken rami, kenarında bulunan çentiklerden dikkatli bir şekilde kurtararak 25-30 derecelik bir açıya kadar kaldırmalı ve öylece yerinden çıkarmalıyız. Hard diski sökerkende konnektörlerin zarar görmemesi için son derece dikkatli olmak gerekiyor.

ADIM 3

Resimde mavi renkle işaretlenmiş plastik tırnaklardan klavyeyi kurtarmamız gerekiyor. Bu işlem için klavye ve laptop kasasına zarar vermeyecek bir aparat kullanmalıyız. Eski bir kredi kartı ya da benzer bi cisim işimizi görecektir.

Klavyeyi plastik tırnaklardan kurtardıktan sonra anakartla bağlantısını sağlayan flat kabloyu dikkatli bir şekilde yerinden çıkartıyoruz. Kabloyu yerinden çıkarırken öncelikle kablonun bağlı olduğu konnektörün kilidini açmalı ve dikkatli bir şekilde sökmeliyiz.

ADIM 4

Şimdide ikinci ram slotumuza ulaşmak için üst kasayı sökeceğiz. Resimde kırmızı renkle işaretlenmiş olan 4 vidayı söküyoruz ve üst kasayı yerinden çıkarıyoruz. Ancak üst kasamızda, on/off anahtarı, touch pad ve ses düğmeleri gibi önemli parçalar bulunmaktadır ve bu parçaların anakartla bağlantıları sağlayan kabloları anakarttan sökerken çok dikkatli olmalıyız. Aksi takdirde anakartınıza yada bağlı olan parçalara tamiri mümkün olmayan hasarlar verebilirsiniz.

ADIM 5

Artık ikinci ram modülümüze de ulaşmış durumdayız ve onu dikkatli bir şekilde yerinden sökebiliriz.

Ram modülümüzün özellikleri resimde görülmektedir. İşlem adımlarını geriye doğru takip ederek laptopu toplayabiliriz.

Kolay gelsin.