Laptop adaptor leri yüksek voltajda gelen elektriği laptopınızın ihtiyaç duyduğu düşük voltajlı elektriğe çevirir ve bataryayı şarj eder. Laptopınıza uygun adaptoru kullanmanız önemli bir konudur.

Yeni Laptop Adaptor u Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler :

1. Yeni alacağınız laptop adaptor giriş jackı eski adaptorunuzle aynı olmalıdır.
2. Yeni alacağınız laptop adaptor çıkış voltajı eskisiyle aynı olmalıdır.

Bu bilgileri yukarıdaki resimde de gösterildiği üzere laptop adaptor üzerindeki etiketten öğrenebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise yeni alacağınız adaptörde çıkış voltajı aynı olmasına rağmen Amperaj değeri aynı veya daha yüksek olabilir.

Notebook adaptörünü prize takmama rağmen üzerindeki led yanmıyor ve notebook bataryasını şarj etmiyor. Problem ne olabilir ?

Notebook adaptörünün üzerindeki led’in yanmamasının anlamı adaptöre prizden güç gelmiyor demektir.  Öncelikle prizin çalıştığından emin olun. Priz çalışıyor ise prizden adaptöre giden kablonun bağlantısının gevşemediğinden emin olun. Hatta bir kere çıkartıp tekrar sağlam bir şekilde takın. Düşük olmakla beraber diğer bir olasılık ise notebookun aşırı akım çekmesi yüzünden adaptörün yanması (Adaptördeki koruma devreleri her zaman devreye giremiyor maalesef). Eğer böyle bir durum söz konusu ise başka bir adaptörle test etmek için taktığınız adaptörün yanması da söz konusu olabilir. Dikkatli olun.

Notebook adaptörünü prize taktığımda üzerindeki led yanıyor fakat bilgisayara elektrik gelmiyor. Problem ne olabilir ?

Notebook adaptörünün üzerindeki ışık yanmasına rağmen bilgisayar elektrik veremiyorsa muhtemelen adaptörden bilgisayar giden kabloda bir kırık söz konusudur. Böyle bir durumda adaptör prize takılıyken bilgisayara giden ucundan multimetre ile elektrik gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

Daha detaylı adaptor ve elektrik sorun ve cozumleri icin: Laptoplarda Enerji (Elektrik) Sorunları