Anakart laptoplarda en temel bileşendir. Diğer tüm modül, parça ve bileşenler bu kartın üzerinde toplanır. Masaüstü bilgisayarlar gibi tek tip bir modellemede yoktur. Laptop üreticilerinin tasarımlarına göre milyonlarca çeşidi var denebilir. Yine masaüstü anakartları gibi tek düze bir yapısıda yoktur. Örnek vermek gerekirse bir toshiba laptopın anakartını Acer marka bir laptopa takıp kullanamazsınız.

Standart bir laptop anakartının üzerinde bulanan ve çıkartılması zor olan(ancak lehim ile) bileşenler :

1) Harddisk Connector
2) CD/DVD Connector
3) Bellek (RAM) Slotları
4) Batarya Connector
5) Klavye Connector
6) Ses (Microfon ve Ses ve Ses Kontrol) Jackları
7) Ethernet Portu
8) Modem Portu
9) Usb Portları
10) Ekran kartı ve diğer bileşenler

Anakart, CPU ve LCD Ekranlar laptopların en pahalı bileşenleridir. Bunlarda çıkacak bir arıza da yenisini temin etme sırasında karşılacağınız fiyat aralığı size yeni bir laptop alma fikrini bile itebilir. Ama iyi bir arama sonucunda bu sorunuda halledebilirsiniz.

Anakartlar laptopların en alt kısmında bulunurlar. Anakart sökme işlemine geçmeden önce üstündeki tüm bileşen ve modülleri dikkatlice sökmüş olmanız gerekir.

Anakart Bozulma Belirtileri :

1) Bataryanın dolu olduğundan ve adaptörün düzgün şarj ettiğinden emin olduğunuz halde power tuşuna bastığınızda ne ledlerde ne de laptopta bir kıpırtı olmuyorsa...

2) Laptop açılıyor fakat ne kendi ekranda ne de bağladığınız başka bir monitörde görüntü alamıyorsanız ekran kartı cipiniz bozulmuş demektir.