Laptop Batarya ları Adaptörünüz prize takılıyken elektriği şarj etmeye ve adaptorünüzü çıkardığınızda laptopın ihtiyaç duyduğu elektriği temin eder. Laptop batarya ları laptoplarınızın boyut ve modellerine göre farklı modellerdedir.

Laptop batarya şarj dayanma süresini bir çok etken etkiler. Bunlardan bazıları. LCD Ekran Parlaklığı, Laptopınızda çalışan Programlar, Kullandığınız Donanımlar vs.

Laptop batarya şarj süresini uzatmak için Bilgisayarınızın güç yönetiminden notebook batarya ile çalışırken modda gerekli ayarlamaları yapabilir LCD Ekran Parlaklığını düşürebilir, CPU hızınızı ve cpu fan hızınızı düşürebilirsiniz.

Laptop Batarya Problemleri

Laptop Bataryaları, laptopların en çok yıpranan parçalarından biridir. Zamanla yıpranan ve şarj tutmayan bataryanın bazen bize sağladığı fayda 15 dakika bazense 2 saniye ye kadar düşmektedir.

Laptop Batarya ları Nasıl Çalışır

Laptop bataryalarının dışı sizinde bildiğiniz üzere plastik ile kaplıdır. Laptop’a takılan uç kısmında ise elektrik temasını sağlayacak metal pinler vardır. Metal pinlerin arkasında yani laptop bataryalarının içinde elektrotlar mevcuttur. Bir de tabi ki olumsuzluklara karşı kontrol devreleri mevcuttur.

Laptop Batarya Yapısı

• Lityum Ion (LIon)
• Nikel Metal Hidrojenli Bileşim (NiMH)
• Diğer Parçalar...

Laptop Batarya Kontrol Devresi

Bazı laptop bataryalarında aşağıda sayacağımız kontrol devrelerinde hiç bulunamakta beraber bazılarında ise bir kaçı mevcuttur. Günümüz modern laptop bataryalarında verim ve süreklilik için aşağıda bahsedeceğimiz tüm kontrol devreleri mevcuttur.

Yüksek Isı Koruması: Kullanım sırasında eğer batarya aşırı derecede ısınırsa kontrol devresinde bulunan termal ısı sensörü tarafından şarjı durdurulur.

Yüksek Akım / Kısa Devre Koruması: Batarya’ya gelen akım eğer gereğinden fazla olursa herhangi bir yanmayı önlemek için bu koruma sigorta gibi bataryaya gelen elektriği keser.

Batarya Doluluk - Boşluk Koruması: Lityum Ion gibi bazı batarya kimyasalları, batarya doluluk oranı boş seviyesine geldiğinde doluluk oranı bu seviyeyi geçene kadar laptop’a sağladığı elektriği keser.

Durum Göstergesi / Batarya Testi: Bazı modern laptop bataryalarında laptop’un herhangi bir yerinde bataryanın doluluk oranını gösteren ledler vardır. Bun ledler sayesinde bataryanın doluluk oranını Windows’a gerek kalmadan rahatlıkla görebilirsiniz.