Coğu laptopta CD/DVD optik okuyucuları CD/DVD RW olarak gelir. Bunun anlamı bu optik okuyucular cd ve dvd diskleri yazabilirler. Bütün optik okuyucular temel olarak aynı işlevleri görürler fakat yukarıdaki resimde de gördüğünüz üzere farklı boy ve ebatları vardır. Bozuk CD/DVD Romunuzu değiştirirken bu boyut farklılıklarına dikkat etmeniz gerekir. Dikkat edeceğiniz bir diğer husus ise laptopınızın connector bağlantı şeklidir.

Yukarıda ki resimde gösterildiği gibi yeni çıkan laptoplarda genelde SATA bağlantısı kullanılır. Slim ATAPI ise eski laptopların bağlantı şeklidir. SATA connectorlu CD/DVD Romlar masaüstü bilgisayarlara bağlanamazlar. Çünkü sahip oldukları SATA şekli Slimline yani incedir. Bu yüzden masaüstü bilgisayardaki sata connectorüne küçük gelirler. Eğer laptop CD/DVD Romunuzu değiştirmek istiyorsanız yukarıda bahsedilen iki hususu göz önünde bulundurmalısınız. Bunun için en iyi yol ise laptopınızın markası olan üretici firmadan tedarik etmeniz CD/DVD Rom değişiminde en sağlam yoldur.

Laptop CD/DVD Rom Arızaları

Laptop CD/DVD Romların içerisinde bulunan optik okuyucu kafaları zamanla bozulurlar. Cd seçmeye başlarlar CD yazamaz hale gelirler veya yazar gibi gözüküp CD yakar hale gelirler.

CD-ROM sürücüsüne erişemiyorum? Neler yapabilirim?