Laptopların Harddiskleri genelde 2.5" boyutlarındadır. IDE, SATA ve yeni nesil SSD bağlantılı olmak üzere üç çeşittirler. SSD Harddiskler yeni yeni kullanılmaya başlamasına rağmen, SATA harddiskler yeni notebooklarda halen kullanılmaktadır ve IDE harddiskli eski laptoplara göre daha hızlı veri aktarımı yapılabilmektedir. Yine bu bağlantılar değiştirelemezler. Yani SATA girişli bir harddiski IDE girişli bi laptopta kullanamazsınız.

SATA Harddisklerde dakikada yaklaşık olarak 150 MB veri transfer hızı varken IDE Harddisklerde bu boyut 100 ile 133 MB kadardır.

Harddisklerde bu hızları belirleyende RPM hızıdır. Piyasada en çok tercih edilen RPM hızları ise 4200RPM, 5400RPM, 7200RPM'dir. RPM in yüksek olması demek daha hızlı veri transferi demek, düşük olması demek yavaş veri transferi demektir. Aynı zamanda laptop harddiskleri SATA connectorlu olanları masaüstü sata bağlantılı anakartlarda da kullanabilirsiniz.

Genel Olarak Harddiskler Laptopların Nerelerindedir ?

Çoğu notebook da alt kısımda kolayca erişebilirsiniz.

Harddisk Değiştirme / Yükseltme

Harddiskinizin boyutunu yükseltmek istiyorsanız daha yüksek kapasiteli harddisk ile kolayca değiştirebilirsiniz. Bu işlemi yaparken RPM hızı da dikkate alınmalıdır.

Notebook Harddisk Sorunları hakkında detaylı bilgi için :

Notebook Harddisk Sorunları

SSD - Solid State Harddisk'ler hakkında detaylı bilgi için:

Solid State Disk