LCD Ekran Inviter kartıları değişik boy ve oranlarda laptoplarda bulunmaktadır. Üstedeki resimde değişik boy ve oranlarda laptoplarda bulunan Inviter boardları görebilirsiniz.

LCD Inviter kart LCD Ekran Işık Lambasının güç kaynağı konumunda çalışır. LCD inviter kart laptopın anakartından aldığı düşük voltajlı enerjiyi yüksek voltajlı enerjiye dönüştürerek LCD Ekranın gereksinim duyduğu yüksek voltajlı elektriği temin eder. LCD Inviter kart çalıştığında LCD Ekran Işığı yanar ve LCD Ekranda görüntülerin oluşmasını sağlar.

Inviter Kart LCD Ekrana Nasıl Bağlanır ?

Aşağıdaki resimde de gösterildiği üzere Inviter Kartın bir ucu LCD Ekran data kablosuna diğer bir ucu ise LCD Ekran Işık Lambasına bağlıdır.

Inviter Kart Arızaları

1. Laptopı açtığınızda lcd ekranı belirli aralıklarla kararıp ve sonradan tamamen siyahlaşıyorsa. Ekrandaki objeleri görmenize rağmen ekran aşırı kararmışsa. Laptopı tekrar başlattığınızda ekran görüntüsü normale dönüyor ve sonra tekrar kararıyorsa. Harici bi mönitöre bağladığınızda yukarıda bahsettiğimiz olayların hiçbiri gerçekleşmiyorsa.

2. Laptop açtığınızda laptop düzgün olarak çalışıyor olmasına rağmen ekran kara ise ve ekranı yukarı aşağı doğru hareket ettirdiğinizde görüntü gelip gelip gidiyorsa. Laptopı harici mönitöre bağladığınızda bu sorunların hiçbiri gerçekleşmiyorsa.

3. Laptop gün içinde saatlerce düzgün çalıştığı halde arasıra kararıyorsa ve laptopı yeniden başlattığınızda sorun düzeliyor ise.

Inviter kartınız bozulmuş demektir.