Laptop klavyeleri kullanıcı ile laptop arasında ana giriş birimidir. Laptoplarda klavyeler bir data kablosu ile anakarta bağlanmışlardır. Çoğu laptop klavyesinde masaüstü klavyelere nazaran numeretik paneli yoktur. Ancak yeni çıkan laptoplarda bu panel artı özellik olarak laptop klavyelerine konulmuşlardır. Laptop klavyelerini masaüstü klavyelerden ayıran bir diğer özellik ise fonksiyon tuşlarıdır. Genelde Windows ile Ctrl yanına koyulan Fn + üst F takımındaki tuşlara basılarak üzerinde gösterilen fonksiyon gerçekleştirilebilir. Bu fonksiyonlar F tuşlarının üzerindeki simgelerden de anlaşılacağı gibi ses açma/kapama, ekran kontast ayarlama, monitor degistirme, uyku moduna geçme, wireless açma kapama, numlock açma kapama, printscreen gibi bi çok fonksiyon gerçekleştirirler. Laptop klavyelerinde en önemli özelliklerinden biri de bu numlock fonksiyonudur. Herhangi bir bozulma durumunda bu fonksiyonu aktif ederek klavyenin sağ tarafındaki tuşlarının üzerine işaretlenmiş rakamları kullanabilirsiniz.

Laptop Klavye Arızaları

1. En sık rastlanan laptop klavyesi problemlerinden biri U, I, O, J, K, L, M harflerinden birine bastığınızda 4, 5, 6, 1, 2, 3, 0 rakamlarının çıkmasıdır. Bu sorun numlock fonksiyonun aktif olmasından kaynaklanır. FN + F numlock kombinasyonu ile bu özelliği deaktif edebilirsiniz.

2. Laptop klavyenizin herhangi bir tuşu bozulduğunda Laptop Tuşu Nasıl Takılır makalesi ile bu problemi çözebilirsiniz.

3. Herhangi bir tuşa bastığınızda; Örneğin E tuşuna bastığınızda ER harfleri birlikte çıkıyorsa klavyeniz bozulmuş demektir. Yenisiyle değiştiriniz.

4. Bazen yatay konumdaki tuşlar hiçbir şekilde çalışmazlar. Bununda anlamı laptop klavyeniz bozulmuş demektir. Yenisiyle değiştiriniz.

Önemli NOT : Laptop klavyenizi değiştirdiğiniz halde yukardaki problemler hala devam ediyorsa laptopınızın anakartdaki klavye girişinde problem var demektir. Bunun tek çözümü anakartın değiştirilmesidir.