Laptop LCD Ekran, ekrankartının göndermiş olduğu görüntü sinyallerini görüntülemeye yarar. Laptop LCD Ekranların birçok boy ve ebatları vardır ve genelde icnh ölçü birimi ile boyutlandırılırlar. Laptop LCD Ekranının boyutu; bir köşeden diğer karşısındaki köşeye olan boyutu ile ölçülür. Günümüzde pek çok laptop artık widescreen olarak üretilmektedir. Genelde laptoplarda kullanılan ekran boyutları 13'', 15'', 17'' ve 21'' dir.

Laptop LCD Ekranın ana ışık kaynağı Ekran Işık Lambasıdır. Ekran Işık Lambası ise gücünü Inveter kartdan alır. Aşağıdaki resimde de gösterildiği üzere Notebook LCD Ekran, LCD önpanel ile LCD panelin arasındadır. LCD Ekranlar genellikle LCD panel menteşelerine monte edilir.

Laptop LCD Ekran Arızaları

1. LCD Ekranda görüntünün sadece bir kısmını görüyor iseniz. Örnek : Aşağıdaki resimdeki gibi sadece üst bölümü görüyorsanız...

2. LCD Ekrana paralel ince ve birçok çizgi oluşmuş ise...

3. LCD Ekrana paralel kalın ve geniş siyah veya renkli bir çizgi var ise...

LCD Ekranınız bozulmuş demektir...

Yeni Bir Laptop LCD Ekran Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

LCD Ekranlar laptoplarınızın en pahalı parçalarından birdir ve bozulduklarında tamiratı mümkün değildir, değiştirilmeleri gerekir. Yeni bir LCD Ekran alırken dikkat etmeniz gereken hususlar aşağıda listelenmiştir.

1. Ekran Boyutu - LCD Ekranınızın Inch sistemindeki Boyutu
2. Ekran Özelliği - Widescreen mi yoksa diğer kare ekranlardan mı
3. Parlaklık - LCD Ekranınızın Parlaklık oranları
4. Çözünürlük - LCD Ekranınızın Çözünürlük oranları

Laptop / Notebook Ekranında Görüntü Nasıl Oluşur?